Історія
Приватне акціонерне товариство «Миколаївцемент» (до 2000 року — Миколаївський цементно-гірничий комбінат) розташоване в південно-західній частині міста Миколаєва Львівської області, поряд із залізничною магістраллю Львів — Чоп.
Будівництво підприємства розпочалося в 1940 році і вже через 10 років на ньому було введено в дію першу технологічну лінію потужністю 150 тис. тонн цементу на рік. Друга піч з комплексним обладнанням введена в експлуатацію у 1951 році, після чого річна потужність склала 450 тис. тонн. Після пуску третьої і четвертої ліній в 1957 році, п’ятої — у 1959 р. та шостої технологічної лінії у 1961 р. потужність заводу виросла до 1 млн. 650 тис. тонн цементу на рік. На початку 1964 року завод переіменовано на цементно-гірничий комбінат (ЦГК).
У 1974 р. було розроблено технічний проект з розширення комбінату ще на дві технологічні лінії. У 1983–1985 рр. було пущено в дію сьому та восьму технологічні лінії. У цей період комбінат досягнув найбільшої виробничої потужності у своїй історії, а саме понад 3 млн. 100 тисяч тонн цементу за рік.
У 1995 році розпочато процес приватизації заводу, яким до того часу розпоряджалася держава в особі Фонду державного майна. В результаті конкурсу на акціонування заводу 30% акцій придбала фірма «Хорда» і 11% «Градобанк». Однак вказані фірми практично жодних інвестицій в завод не вклали. Натомість, французька компанія «Лафарж», яка теж брала участь у конкурсі в 1995 році, але не виграла його, продовжила реалізацію своїх планів щодо заводу. Спочатку придбала 28% акцій у держави, потім 14% на вторинному ринку цінних паперів, потім ще. Таким чином, «Лафарж» (з 2015 року «ЛафаржХолсім») стала основним власником акцій тодішнього ВАТ «Миколаївцемент», придбавши 99,26% акцій у 1999 році.
Найбільш значущими інвестиційними проектами, впровадженими на підприємстві впродовж 1999–2013 років, були такі:
- Організація структури управління заводом за європейським зразком
- Комп’ютеризація підприємства
- Підвищення кваліфікації (навчання) працівників, у тому числі й курси з вивчення англійської мови
- Впровадження системи управління охороною праці
- Вдосконалення технології виробництва цементу, модернізація обладнання, зокрема:
- будівництво двох терміналів відвантаження навального цементу
- модернізація сировинного відділення зі встановленням закритого циклу помелу
- будівництво цементного млина №9 закритого циклу помелу
- модернізація обертової печі № 4 (в т.ч. будівництво нового електрофільтра)
- перевід обертових печей випалу клінкеру з природного газу на вугілля та альтернативне паливо (зношені автомобільні шини)
- технічне переоснащення електрофільтрів обертових печей
- збільшення потужностей пакування цементу, встановлення обладнання для палетизування пакованого цементу
- Покращення умов праці та побутових умов працівників
- Реалізація програм зі сфери соціальної відповідальності та спонсорська допомога для міста і району.
Із вересня 2013 року ПрАТ «Миколаївцемент» стало частиною групи CRH (Cement Roadstone Holding) — світового лідера у галузі будівельних матеріалів.
Тоді ж було прийнято рішення про зупинку тут застарілої енергоємної мокрої технології виробництва цементу і перехід на клінкер (напівфабрикат для виготовлення цементу), вироблений найбільшим підприємством CRH в Україні ПАТ "Подільський цемент", де в 2011 році була введена в експлуатацію найбільша в Європі нова сучасна лінія виробництва клінкеру сухим способом, вартістю понад 300 млн євро.
На сьогодні ПрАТ «Миколаївцемент» є лідером на регіональному ринку (Львівська область).
Опубліковано на умовах CC BY 4.0 International